O natchnieniu, Bożym objawieniu i prawdzie Biblii w duszpasterstwie
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.19Słowa kluczowe:
Biblia, natchnienie, prawda, objawienie, Papieska Komisja Biblijna, Pismo ŚwięteAbstrakt
Artykuł koncentruje się na dokumencie opublikowanym w 2014 roku przez Papieską Komisję Biblijną zatytułowanym Natchnienie i prawda Pisma świętego. Słowo, które od Boga pochodzi i mówi o Bogu, aby zbawić świat. Celem tej publikacji było dotarcie do kapłanów, ludzi studiujących Biblię, a także do wiernych świeckich. Odkrywając prawdę biblijną, każdy może lepiej zrozumieć siebie, stworzenie i Boga. Każdy może solidnie wzrastać w swojej wierze. Według dokumentu Boże natchnienie objawia się nam, gdy czytamy Pismo Święte. Na kartach Biblii możemy spotkać samego Boga. Przesłanie płynące w Biblii wyjaśnia prawdę o Bogu, człowieku, naszym zbawieniu i o świecie. Chociaż zawiera ona pewne elementy nauki czy historii, nie jest źródłem poznania naukowego ani kroniką historycznych faktów. Poza tym musimy zawsze uwzględniać gatunek i styl starożytnych autorów. Dokument może mieć znaczący wpływ na pracę duszpasterską, pomagając ludziom zainteresować się Biblią i znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.
Bibliografia
Bednarz M., Ewangelie synoptyczne, Tarnów1996.
Brzegowy T., Księgi historyczne Starego Testamentu, Tarnów 1996.
Brzegowy T., Psalmy i inne pisma, Tarnów 1997.
Jelonek T., Prorocy Starego Testamentu, Kraków 2007.
Jelonek T., Wprowadzenie do listów świętego Pawła, Kraków 1998.
Koehler L., Baumgartner W., Stamm J. J., Wielki słownik hebrajsko-polski i aramejsko-polski Starego Testamentu, t. 1, Warszawa 2008.
Krawczyk R., Dekalog. Kodeks etyki społecznej Starego Testamentu, Siedlce 1994.
Lemański J., Pięcioksiąg dzisiaj, Kielce 2002 (Studia Biblica, 4).
Papieska Komisja Biblijna, Natchnienie i prawda Pisma świętego, Kielce 2014.
Salij J., Dekalog, Poznań 1990.
Starowieyski M., Odpoczynek ze św. Pawłem, Kraków 2008.
Tomkins S., Paweł Apostoł i jego świat, Warszawa 2008
Wypych S., Przymierze i jego odnowa. Studium z teologii biblijnej Starego Testamentu, Kraków 2003.
Ziółkowski Z., Najtrudniejsze stronice Biblii, Warszawa 1989.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.