Słuchanie słowa i łamanie chleba jako memoria resurrectionis (Łk 24, 13–35)
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.138Słowa kluczowe:
Zmartwychwstanie, Emaus, łamanie chleba, EucharystiaAbstrakt
W historii Łukasza zapisanej w Łk 24, 13–35 słuchanie słowa i łamanie chleba są swoistym memoria resurrectionis – czasem spotkania i medytowania tajemnicy Chrystusa. W tym znaczeniu można całe wydarzenie Emaus rozpatrywać i odnosić do każdorazowej Eucharystii. Każde bowiem słuchanie słowa i łamanie chleba jest memoria resurrectionis prowadzącym do prawdziwej wiary. Krytyczna analiza historyczności Łukaszowego dzieła, jak również opisanych przez autora trzeciej Ewangelii miejsc, osób i wydarzeń umożliwia takie właśnie spojrzenie i odczytanie tej perykopy.Opublikowane
2011-09-30
Jak cytować
Łabuda, P. (2011). Słuchanie słowa i łamanie chleba jako memoria resurrectionis (Łk 24, 13–35). Ruch Biblijny I Liturgiczny, 64(3), 235–254. https://doi.org/10.21906/rbl.138
Numer
Dział
Refleksje, komentarze
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.