Stan liturgii chrześcijańskiej pod koniec starożytności w Europie – aspekt historyczny i liturgiczny
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.230Słowa kluczowe:
Liturgia chrześcijańska, antyk, celebrowanie mszy świętej, Historia ecclesiastica, Liturgia sacra AntiquaAbstrakt
Artykuł przedstawia zwięzłe omówienie liturgii pod koniec starożytności (V–VII wiek). Autor wprowadza czytelnika w sytuację polityczną cesarstwa na przełomie V i VI wieku. Następnie prezentuje odprawianie mszy pod koniec VI wieku i w wieku VII. W dalszej części artykułu wymienione są źródła z tego okresu: Sacramentarium Veronense, Gelasianum Vetus, lekcjonarze i psałterze. Artykuł kończy opis celebracji liturgii według Ordo Romanus primus.
Bibliografia
Andrieu M., Les Ordines Romani, 2nd edition, Haut Moyern-Age 1948.
Caban P., Dejiny slávenia Eucharistie do Druhého vatikánskeho koncilu, Trnava 2010.
Jungmann J., Missarum sollemnia, vol. 1, Wien–Freiburg–Basel 1962.
Meyer H.-B., Eucharistie, Geschichte, Theologie, Pastoral, [in:] Gottesdienst der Kirche, Handbuch der Liturgiewissenschaft, part 4, Regensburg 1989.
Zvara P., Rímsky misál – kniha pre slávenie omše. Od liturgickej improvizácie k omšovej knihe, “Nové horizonty” 4 (2010) no. 3, p. 125.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.