Misterium Bożego Narodzenia w mowach św. Leona Wielkiego
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.56Słowa kluczowe:
Nativity, mystery, humility, humbleness, light, joyAbstrakt
Jednym z piewców misterium Bożego Narodzenia był papież, św. Leon Wielki. Znamy dobrze działalność św. Leona dzięki jego przepięknym kazaniom – zachowało się ich niemal sto, zapisanych wspaniałą i jasną łaciną, oraz dzięki jego listom – ok. stu pięćdziesięciu. Wśród jego kazań znajdujemy te, które najbardziej nas interesują: na Narodzenie Pańskie (11 mów) i na Objawienie Pańskie (8 mów). Z tego materiału źródłowego staram się przybliżyć główne myśli naszego autora dotyczące misterium Bożego Narodzenia. Najpierw zatrzymuję się na duchowych owocach Tajemnicy Wcielenia, następnie ukazuje przyjście Pana jako objawienie się Miłosierdzia Bożego, a przy końcu wskazuję na postawę, jaką człowiek powinien zająć wobec tajemnicy Bożego Narodzenia. Tak streszcza swoją naukę: „Uciekając się bowiem znowu do miłosierdzia Bożego – co w tak niewysłowiony sposób ku nam zstąpiło, że Stwórca ludzi zechciał stać się człowiekiem – poznajemy siebie w Tym, któremu Boską część oddajemy” (Na Narodzenie Pańskie 8).
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.