Świadectwa rekognicji relikwii bł. Jakuba Strzemię
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.259Abstrakt
W artykule został poruszony problem rekognicji relikwii bł. Jakuba Strzemię, franciszkanina, średniowiecznego arcybiskupa halickiego. Autor, przedstawiając kolejne rozpoznania szczątków, rozpoczynając od opublikowanego w XVII wieku przekazu świadka, który był przy odnalezieniu trumny z doczesnymi szczątkami abpa Jakuba we Lwowie w 1619 roku, kończy rekognicją, która miała miejsce w 2009 roku w katedrze wawelskiej. Szczególne miejsce w artykule zajmują rekognicje, które dokonywały się we Lwowie w latach 1907–1910. Na podstawie odnalezionych w Prowincjalnym Archiwum Franciszkanów w Krakowie lwowskich kopii dokumentów z lat 1868–1910 (jedynych istniejących dokumentów źródłowych), autor wyjaśnia niektóre kwestie dotyczące odnalezionych po 70 latach w roku 2016 w opuszczonym kościółku na Ukrainie relikwii funeralnych, tzn. szat grobowych bł. Jakuba Strzemię oraz kości św. Faustyna Męczennika.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.