Prawda – teologia – Bóg
DOI:
https://doi.org/10.21906/rbl.567Słowa kluczowe:
Bóg, Logos, chrześcijaństwo, teologia, filozofia, chrystologia, prawda, wolność, sens, zbawienie, nadzieja, nowożytność, ponowoczesność, relatywizm, przebaczenie, konsensus, tolerancjaAbstrakt
Deformowane od czasów nowożytnych pojęcia prawdy i wolności zostały w światopoglądach ponowoczesnych radykalnie przeciwstawione, co w konsekwencji prowadzi do zatracania tych wartości: prawda zostaje zakwestionowana, a wolność zdeterminowana i ograniczona doczesnymi celami. Józef Ratzinger (Benedykt XVI) pokazuje, że pojęcia te mają w istocie znaczenie teologiczne (hermeneutyka teologiczna), tzn. mogą być w pełni i właściwe rozumiane z wnętrza chrześcijańskiej wiary. Bóg jest właściwym gwarantem prawdy (istnienia obiektywnej i rozumnej rzeczywistości), a wcielenie Bożego Syna, Logosu, ostatecznym argumentem za jej dosiężnością i poznawalnością. Wyznanie Jezusa: „Ja jestem prawdą” (J 14, 6) przekonuje, że ma ona charakter Boski i uniwersalny. W związku z tym pozostaje powszechnie wiążąca – jest właściwą podstawą etosu. Prawda stanowi klucz interpretacji rzeczywistości i nadrzędne (niepodlegle) kryterium jej porządkowania (także w sensie społecznym i politycznym). Zadaniem chrześcijaństwa i teologii jest zatem przywrócenie światu właściwego, chrystologicznego rozumienia prawdy i wolności oraz ich nierozerwalnej, zbawczej więzi: „prawda was wyzwoli” (J 8, 32).
Bibliografia
Benedict XVI. (2009, June 29). Caritas in veritate.
Benedict XVI. (2010, September 30). Verbum Domini.
Eco, U. (1982). Der Name der Rose: Roman. (B. Kroeber, Trans.) (26. Aufl). München: Carl Hanser Verlag.
Ratzinger, J. (1998). Obrazy nadziei. Wędrówki przez rok kościelny. (K. Wójtowicz, Trans.). Poznań: Księgarnia św. Wojciecha.
Ratzinger, J. (2001). Prawda w teologii. (M. Mijalska, Trans.). Kraków: Wydawnictwo M.
Ratzinger, J. (2004). W drodze do Jezusa Chrystusa. (J. Merecki, Trans.). Kraków: Wydawnictwo Salwator.
Ratzinger, J. (2009). Wykłady bawarskie z lat 1963–2004. (A. Czarnocki, Trans.). Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Seewald, P., & Benedict XVI. (2011). Światłość świata. Papież, Kościół i znaki czasu. Kraków: Wydawnictwo Znak.
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Autorzy publikujący w czasopiśmie udzielają jego wydawcy zgody o następującej treści:
- Autor zachowuje autorskie prawa majątkowe do utworu, a jednocześnie udziela wydawcy czasopisma zgody na jego pierwszą publikację w wersji drukowanej i wersji online na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe oraz zgody na wykonywanie opracowań, w tym przekładów.
- Autor ma możliwość udzielania zgody niewyłącznej na opublikowanie utworu w wersji, która ukazała się w czasopiśmie (np. zamieszczenia go w repozytorium instytucjonalnym lub opublikowania w książce), wraz z informacją o jego pierwszej publikacji w czasopiśmie.
- Autor może umieścić swój utwór online (np. w repozytorium instytucjonalnym lub na swojej stronie internetowej) jeszcze przed zgłoszeniem utworu do czasopisma.